Bizden Haberler

Ozan Dil Okulları Yöneticileri Tarafından Paylaşılan Güncel Duyuru ve Haberler

“Anlaşılır ve tekrar” edilebilir yöntem!

“Anlaşılır ve tekrar” edilebilir yöntem!

“Anlaşılır ve tekrar” edilebilir yöntem!

Peki bunun anlamı nedir?

Eğer dinlediğinizi anlamazsanız, öğrenemezsiniz. İşte bu nedenle ilk etapta İngilizce TV izlemek size yardımcı olmayacaktır. TV’lerdeki anlatım zor ve hızlıdır. Bu nedenle çok fazla bir şey anlamazsınız.

Yeterince açık: Anlamazsanız geliştiremezsiniz.

En iyi dinleme meteryalleri kolay ve anlaşılır olanlardır. Yıllarca anlamak için bin bir türlü zorluk çektiğimiz “listening” diyaloglarını dinleyip durduk. Sonuçta geldiğimiz noktada bunun bize çok da yararı olmadığını gördük. Eğer dinlediğimizin çoğunu anlamazsak, gelişimimiz da yavaş olur.

“Dinlediğini anlama”, formülümüzdeki birinci noktadır.

Anlamak da tek başına yeterli değildir. Anlamanın yanında çok fazla tekrar yapmak çok önemlidir. Bir kere dinlediğiniz bir kelimeyi muhtemelen unutursunuz. Beş kere dinlerseniz de muhtemelen unutursunuz!

Bir çok insan 30 kere duyduğu bir kelimeyi kolay kolay unutmaz. Bir kelimeyi bilmek ve hemen anlamak için, onu 50 ila 100 sefer arasında dinlemeliyiz!

Dili akıcı kullanmanın en önemli iki noktasından bahsetmiş olduk. Nedir bunlar: Kendinize kolay gelen dinleme parçalarını dinleyin ve gün içerisinde onları mümkün olduğunca tekrar etmeye çalışın.