Bizden Haberler

Ozan Dil Okulları Yöneticileri Tarafından Paylaşılan Güncel Duyuru ve Haberler

“Anlaşılır ve tekrar” edilebilir yöntem!

“Anlaşılır ve tekrar” edilebilir yöntem!

“Anlaşılır ve tekrar” edilebilir yöntem!

Peki bunun anlamı nedir?

Eğer dinlediğinizi anlamazsanız, öğrenemezsiniz. İşte bu nedenle ilk etapta İngilizce TV izlemek size yardımcı olmayacaktır. TV’lerdeki anlatım zor ve hızlıdır. Bu nedenle çok fazla bir şey anlamazsınız.

Yeterince açık: Anlamazsanız geliştiremezsiniz.

En iyi dinleme meteryalleri kolay ve anlaşılır olanlardır. Yıllarca anlamak için bin bir türlü zorluk çektiğimiz “listening” diyaloglarını dinleyip durduk. Sonuçta geldiğimiz noktada bunun bize çok da yararı olmadığını gördük. Eğer dinlediğimizin çoğunu anlamazsak, gelişimimiz da yavaş olur.

“Dinlediğini anlama”, formülümüzdeki birinci noktadır.

Anlamak da tek başına yeterli değildir. Anlamanın yanında çok fazla tekrar yapmak çok önemlidir. Bir kere dinlediğiniz bir kelimeyi muhtemelen unutursunuz. Beş kere dinlerseniz de muhtemelen unutursunuz!

Bir çok insan 30 kere duyduğu bir kelimeyi kolay kolay unutmaz. Bir kelimeyi bilmek ve hemen anlamak için, onu 50 ila 100 sefer arasında dinlemeliyiz!

Dili akıcı kullanmanın en önemli iki noktasından bahsetmiş olduk. Nedir bunlar: Kendinize kolay gelen dinleme parçalarını dinleyin ve gün içerisinde onları mümkün olduğunca tekrar etmeye çalışın.

More

Akıcı İngilizce Konuşmak Üzerine

Akıcı İngilizce Konuşmak Üzerine

İngilizce öğrenen kişilerin, bu öğrenme sürecinde en zayıf kaldıkları noktalardan birisi dilin akıcı ve kolay bir şekilde kullanımıdır. Bunun İngilizce karşılığı “fluency” dir.

Dilde akıcılık, dili doğal kullanmakla eş anlamlıdır. Karşınızdaki kişiye anlatmak istediklerinizi kolaylıkla anlatmak ve onun söylediklerini de kolaylıkla anlamak, dilin etkin kullanıldığının göstergesidir.

Akıcı bir dille konuşabilmek için “reading” yani okuma alıştırmaları tek başına yeterli değildir. Okulunuzdaki derslerin ve textbook’ların ingilizce olması ya da gramer kurallarını bilmeniz, dili akıcı bir şekilde kullanacağınız anlamına gelmez.

Dili akıcı kullanmanızı sağlayacak en etkin yöntem “listening” yani dinleme egsersizleridir. İngilizceyi çok iyi bir şekilde konuşabilmek için kulaklarınızı en etkin şekilde kullanmanız gereklidir. Yani dinlemelisiniz.

Peki ne tür bir dinleme metodunu takip etmeliyiz?

İzleyeceğimiz yol, anlaşılır ve tekrar edilebilir bir yöntem olmalıdır.

More

Daha derinlemesine ve kontrollü pratikler

Daha derinlemesine ve kontrollü pratikler

1- Daha derinlemesine ve kontrollü pratikler

Kişinin, bir gramer kuralını ya da bir kalıbı tam olarak öğrenme yetisine bağlı olarak belli sayılarda tekrar yapılması faydalıdır. Bunu sağlamak için sınıflarda ingilizce öğretmenleri tarafından eğlenceli faliyetlerinin gerçekleştirilmesi ve öğrenme kabiliyetinin geliştirilmesinin sağlanması iyi bir yöntemdir.

2- Eğlence ve hafıza

Eğer yabancı dil öğrenimi sırasında öğrendiklerinizden zevk alıyorsanız, bu durum hafızanız üzerinde olumlu bir etki yapacaktır. Bu şekilde öğrendiklerinizi ileriki zamanlarda hatırlamanız da kolay olacaktır.

3- Sınıf ruhu

Sınıflarda gerçekleştirilecek eğlenceli aktivitelerle sınıf içerisinde bir kaynaşma meydana gelecektir. Bu kaynaşma kişinin sınıf içerisindeki motivasyonunu arttıracak ve kişiyi elinden gelenin en iyisini yapmaya zorlayacaktır. Sonuçta da ingilizce yetileriniz gelişecektir.

4- Ortama ısınma

Bazı zamanlarda, yeni birşeyler öğrenmeden önce beynimizin uyarılmaya ihtiyacı vardır. Bunu sağlamanın en güzel yollarından birisi de oyun gibi eğlenceli aktiviteler yapmaktır.

5- Beynin farklı yerlerini kullanmak

Sınıflarda uygulanan yöntemler genellikle hafızaya yönelik öğrenme yöntemleridir; örneğin kelime öğrenimi. Bazen de beynin mantıksal kısmı devreye sokulur; örneğin gramer kurallarıyla yapılan çalışmalar. Eğer beyninizin farklı kısımlarını da harekete geçirebilirseniz, öğreme süreci bir bütünlük içerisinde gerçekleşmiş olacaktır. Örneğin çizim, el göz koordinasyonu ve müzik gibi argümanları kullanmak. Bütün bunların kullanılması, eğlenceli aktivitelerle mümkün olabilir.

6- Doğal öğrenme yolu

Bebeklerin dil öğrenme yöntemleri incelendiğinde, dil öğreniminde oyun oynamanın ne kadar faydalı olduğu görülecektir. Bebekler doğal bir şekilde çevreleriyle etkileşim halindedirler ve gördüklerini kopya ederler. Çocuklar, eğlenceye çok zaman ayırırlar ve bu şekilde dili yoğun bir şekilde kullanırlar. Yetişkinler de bu şekilde kendilerine aktiviteler geliştirip öğrenme motivasyonlarını arttırabilir ve dil öğrenimindeki gelişimlerini görebilirler.

7- Rekabet ve motivasyon

Bazı nedenlerden ötürü, kişi koşarken, eğer yanında başka birisi varsa daha hızlı koşma eğilimindedir. Yabancı dil öğrenirken de bu geçerlidir. Bulunduğu ortamdan ötürü kişinin oyunlar vasıtasıyla bu özellikleri açığa çıkar ve dili daha etkin, komplex ve doğru kullanmaya çalışır.

8- Bir çok öğrenci oyunlardan hoşlanır

Dil öğrenimi sırasında öğrenciler sınıf içerisinde motive olmakta zorlanabilirler. Konsantrasyonlarını sağlamak adına eğlenceki aktivitelerin önemli katkısı vardır.

9- Çeşitlilik

Yabancı dil öğreniminde başarılı olabilmek için, çok değişik yöntemler kullanılmalıdır. Eğer eğlenceli oyunlar gibi aktiviteleri boşverirseniz, dinleme, okuma, konuşma ve yazma yetilerinizin geliştirmede büyük zorluklar yaşamanıza yol açarsınız.

10- Eğlenerek dili hatırlama

Bazen yabancı dilde öğrendiğiniz bilgileri hatırlamada, öğrendiğiniz bilginin resmini çizmek, onu bir konuşma içerisinde dinlemek ya da konuşma içinde kullanmak en iyi yollardan birisi olabilir. Bu anlamda değişik zamanlarda değişik eğlence aktiviteleri uygulayarak, öğrenilen bilginin kalıcı olması sağlanabilir.

More

İngilizce sunum

İngilizce sunum

İngilizce sunum konusu arayanlar için farklı alanlardan başlıklar içeren geniş ve genel bir İngilizce sunum konuları listesi.

Üniversite eğitimin ya da iş hayatının bir parçası olarak zaman zaman İngilizce sunum yapmak gerekebiliyor. Bu tür durumlarda hedef kitlenize hitap edecek İngilizce sunum konuları bulmak, yapacağınız sunumun başarısını artıracaktır.
Aşağıda çeşitli kaynaklardan derlenmiş İngilizce sunum konuları listemiz yer alıyor.

Bir fikir vermesi adına bu listeye göz atabilirsiniz. Konunuzu seçtikten sonra iyi sunum yapmak ve sunum becerileri üzerine yazılara göz atıp yapacağınız İngilizce sunumun başarısını artırın.

More

İngilizce paragraf yazma

İngilizce paragraf yazma

Paragraf yazmak kompozisyon/essay yazmanın temelidir. Her paragraf metnin bütünlüğüne katkı sağlar. Paragraflar bir duvarın tuğlaları gibidir. Tuğla sağlam olmazsa duvar ayakta durmaz. Bu hem İngilizce paragraf yazma için hem de Türkçe paragraf yazma için geçerli bir durum.

Bir paragraf aynı konu etrafındaki cümleler bütünüdür. Her paragraf tek bir fikri anlatır, açıklar. Genelde 3-5 cümleden oluşmakla beraber, paragraf uzunluğuyla ilgili kesin kurallar yoktur.

Bu yazı her ne kadar İngilizce paragraf yazma üzerine olsa da belirtilen hususlar hemen hemen her dilde paragraf yazma için geçerlidir. Yani buradan alacağınız dersleri gerek İngilizce, gerek Türkçe, gerekse başka diller için kullanabilirsiniz.

Paragraf yazmaya hazırlık
Yazmaya başlamadan önce yazacağınız konuyla ilgili araştırmanızı yapıp, notlarınızı alın. Dil ve söyleminizi yazdığınız hedef kitleye göre ayarlayın, uyarlayın.

More

İngilizce yazmak için okumak

İngilizce yazmak için okumak

Öncelikle yazı yazmak kendiliğinden gelişecek bir süreç değildir. Sürekli bir çabayı ve etkin olarak dil analizini gerektirir. Bir kişinin İngilizce yazabilmesi için bolca İngilizce okuması gerekir. Bu durumu şöyle özetleyebiliriz. Nasıl malzeme olmadan yemek yapılmıyorsa okumadan da yazı yazılmaz! Maalesef, bu temel gerçek pek çok öğrenci tarafından göz ardı ediliyor.

Ancak okumakla kasıt satırlara göz atmak, üstünkörü okumak değil. Yazı becerisini geliştirmek için okuyorsanız her okuduğunuz cümleyi ve kelimeyi analiz etmeli, yeni ifadeleri not almalı yani okudukça öğrenmelisiniz. Beğendiğiniz ifade ve kelimeleri kendi yazılarınızda aktif olarak kullanmalısınız. Ancak böyle bir sistemle yazı dili zenginleştirilebilir.

İngilizce yazmanın temeli: Düzgün cümle kurabilmek
Kişi ilk önce doğru ve anlaşılır cümleler kurmayı öğrenmelidir.Bu nokta üzerinde çokça pratik yapılmalıdır çünkü doğru cümle kurmak, paragraf yazma sürecinin en temel taşıdır. Bu sebeple cümle düzeyinde çok çalışmak gerekir.

Sonrasında sebep sonuç ilişkisi içeren, birkaç cümlelik birimler üzerinde çalışılmalıdır. Bu aşamada bağlaçlar üzerinde bolca pratik yapılmalı.

En son olarak paragraflar üzerinde çalışılmalı. Bir fikri paragraf düzeyinde ifade etme alıştırmaları yapılmalıdır. Bu aşama fikir akışını sağlama, cümleleri bağlama ve akıcılığı sağlama adına önemlidir. Paragraf düzeyinde başarılı olmak için daha önceki iki adımın başarıyla tamamlanmış olması gerekir.

İngilizce bir bütündür: İngilizce writing ötesindeki dünya
Dil bir bütündür, yazmak, dinlemek ya da konuşmak ayrı ayır düşünülemez. Bu açıdan bakıldığında aslında yazma yetisinin gelişimi doğrudan genel İngilizce gelişimiyle orantılıdır. Bu sebeple bir konuya çok yoğunlaşmak yerine genel anlamda dil öğrenimiyle ilgilenmek daha çok fayda sağlayabilir.

More

Çocuklar için ingilizce

Çocuklar için ingilizce

1. Yaşlara göre şöyle farklı teknikler kullanılabilir; henüz konuşamayan bir bebeğe İngilizce konuşarak, müzik dinleterek ve ninni söyleyerek eğitime başlanabilir.

2. Kelimeleri söyleyen bir çocuğa ise her gün İngilizce bir kelime öğretin. Çocuğun yaşına göre geliştirdiği yetkinliklere göre seviye, eğlenceli yollarla arttırılabilir.

3. Çocuğun İngilizceye maruz kalacağı rahat bir ortam yaratın. Televizyonda çocuğunuza uygun İngilizce bir şov bulup dinlemesini sağlayın. Sesler, kelimeler yavaş yavaş çocuğunuzun kalıcı hafızasına yerleşecek. Önereceğim programlar arasında: Disney Channel, Jojo, Cartoon Network kanallarındaki programlar var.

4. İngilizce eğitim seti edinin. Lingusta Metodu tamamen kolay İngilizce öğrenme tekniği geliştiren bir settir. Arabada, evde nerde olursanız olun seti açarak çocuğunuzun İngilizce kelimeleri sizinle birlikte tekrar etmesini sağlayın.

5. İngilizce şarkılar dinletin. cocuksarkilari.org adresinde çok keyifli çocuk şarkıları var, mutlaka bir göz atın. cocuklarimizaingilizce.com da çeşitli şarkılar bulabileceğiniz bir web sitesidir.

6. Yabancı dil bilen bir bakıcınız varsa, ondan çocuğunuzla yalnızca ve yalnızca yabancı dilde konuşmasını isteyin. 2-3 yaşındaki çocuklar duydukları sesleri taklit etmeye bayılırlar ve göreceksiniz kısa zaman içinde o kelimeler söylemeye başlayacaklar.

7. Çocuğunuzun her yeni kelimeyi öğrenişinde, o kelimenin İngilizcesini de söyleyin. Örneğin çocuğunuz o gün ”elma” kelimesini öğrendi, ona aynı gün ”apple” kelimesini de öğretin.

8. Basit şeylerden başlayın. Alfabe, hayvanlar, renkler, eşyalar, hitaplar gibi. Bunu yaparken Google’dan faydalanmanızı tavsiye ederim. http://translate.google.com.tr/ adresinde Türkçe bir kelime yazın, İngilizce karşılığını sesli olarak birkaç kez tekrar edin. Örneğin ”köpek” kelimesini yazın, İngilizceye çevrilmiş halini sesli olarak üst üste birkaç kez çocuğunuza dinletin.

9. Yeni bir kelime öğretirken tüm duyularını kullanabilirsiniz. Bu, öğrenilen kelimenin çok daha kısa sürede öğrenilmesini ve çok daha kalıcı olmasını sağlar. Örneğin çocuğunuza yoğurt yediriyorsunuz, o an ”yogurt” kelimesini öğretin. Ya da ”aslan” kelimesini öğretiyorsunuz, bir oyuncak aslan, ya da Google görsellerden bir aslan resmi gösterin, yağmurlu bir günde ”yağmur” kelimesini öğretin ve bu kelimeyi tekrarlarken yağmur sesine dikkat çekin.

10. Çocuğun dil öğreniminde tekrarlar çok çok önemlidir. Bir çocuğun ana dilini öğrenmesini düşünün; başka her hangi bir dil bilmediği için duyduğu sesleri gördüğü durumlarla ilişkilendirerek hangi durumda ne söylendiğini anlar ve bunun zaman alması doğaldır. ”Gel” kelimesi ile ”gelmek” eylemi arasındaki bağlantıyı kurması için bu kelime ve durumla defalarca karşılaşmış olması gerekir örneğin. Henüz anadilini dahi konuşamayan bir çocuğun bir yabancı dili öğrenirken de durumu aynıdır. Bir kelimeyi öğrettiğiniz zaman bunu defalarca tekrarlayın. Bir gün önce http://translate.google.com.tr/ ile öğrettiğiniz 2-3 yeni kelimeyi, bir sonraki gün tekrar hatırlatın, sonra yeni kelimelere geçin.

11. Kelime oyunları oynayın. Örneğin, daha önce İngilizcesini öğrettiğiniz hayvan oyuncakları odanın çeşitli yerlerine koyun ve sırasıyla İngilizcesini söyleyerek size getirmesini isteyin. Oyun oynayarak öğrenmek çocukların en keyif aldığı şeydir.

12. Sosyalleşmek dil öğrenirken oldukça önemli. Dil öğrenen başka çocuklar ve aileleriyle çocuklarınızın öğrendiklerini paylaşabilecekleri sosyal ortamlarda görüşün ya da bu şekilde sosyal ortamlar yaratın.

13. Çocuğunuz yeni kelimeleri öğrendikçe ufak kalıplara ve daha sonra da cümlelere geçin. Unutmayın bu zaman alacak, hızlı bir sonuç beklemeyin.

14, Sabırlı olun.

15. Her şeyden önce, beklentilerinizi makul tutun. Her gün İngilizce bir şov programı izleyerek, İngilizce müzik dinleyerek ya da bir İngilizce kelime öğrenerek çocuğunuz İngilizce konuşmaya başlamayacak. Ancak ne kadar erken yaşta İngilizceye maruz kalırsa o kadar kolay bir şekilde ve güzel bir aksan ile zamanı geldiğinde İngilizce konuşmaya başlayacaktır.

16. Peki, siz çocuğunuza öğretmek istediğiniz yabancı dili bilmiyorsanız, bu öğretemeyeceğiniz anlamına mı gelir? Kesinlikle hayır. Yukarıdaki öneriler arasında o dili bilmenizi gerektirmeyecek olanları rahatlıkla uygulamaya başlayabilirsiniz.

More

İngilizce Okuma Becerisi

İngilizce Okuma Becerisi

İleri düzey öğrenciler için İngilizce okuma, söz dağarcığını genişletmek için en etkin yöntemlerden biridir. Anadili İngilizce olan kişilere de aynı tavsiye verilir. Lise öğretmenleri öğrencilerine sürekli daha geniş bir kelime haznesine sahip olmak istiyorlarsa farklı konularda bol miktarda okumaları gerekir. İster online haber takip etmekten hoşlanın isterseniz de kitap okumayı tercih edin, ulaşabileceğiniz çok çeşitli ve bol sayıda İngilizce okuma materyali mevcuttur. Bütün İngilizce kitapları ve web sitelerini okumak aynı derecede zor değildir. Anlaması imkansız olmayan ancak sizi zorlayan okuma materyallerini bulmak için birçok seçenekten bir derleme yapın. Anlamadığınız bir kelime veya ifade ile karşılaştığınızda sözlükten anlamana bakın ve daha sonra çalışmak üzere söz dağarcığı listenize ekleyin. Zamanla, İngilizce okuma becerisini geliştirmek için gösterdiğiniz çabanın, ingilizce konuşulan ülkelerin kültürüyle ilgili bilgi edinmenizi yanı sıra söz dağarcığınızı da genişlettiğini göreceksiniz.

More

İngilizce Eğitim Kaç Yaşında Başlamalı?

İngilizce Eğitim Kaç Yaşında Başlamalı?
Yabancı dil eğitimi 3 yaşından önce başlamalı. Genellikle bir dilin etkin bir şekilde kullanımı 4 yaşı itibariyle mümkün oluyor ancak 3 yaş öncesi çocuklar bir yabancı dile ne kadar fazla maruz kalırlarsa bu dili konuşmaları o kadar kolay oluyor. 0-3 yaş arasındaki bebekler bile ana dili dışında bir yabancı dile maruz kalırsa “aynı anda öğrenme” denilen yöntem ile her iki dili de öğrenebiliyor. Dolayısı ile doğumdan itibaren yabancı dil eğitimi, en azından bebeği öğretilmek istenen dile maruz bırakarak, onunla konuşarak ve müzik dinleterek başlatılabiliyor. Bebeklere söylenebilecek ya da dinletilecek İngilizce ninni bile onların bu dili hafızalarına kaydetmelerini sağlıyor.
İngilizce eğitime bu yaşlarda başlanmadı ise de geç kalınmış sayılmaz. Dil öğrenme yetkinliği ilerleyen yaşlarda da devam ediyor. Örneğin, 5 yaşındaki çocuk yabancı dil konuşulan bir anaokuluna gönderilirse, daha önce dil öğrenmeye başlayan çocuklarla arasındaki farkı hızla kapatabiliyor.
More

Çocuklar için İngilizce

Çocuklar için İngilizce

OZAN DİL OKULLARINDA Çocuk İngilizce Kursları yeni öğretim teknikleri göz önünde bulundurularak planlanmış, öncelikle çocuklara İngilizce’yi sevdirmeyi hedefleyen kurslardır. Öğrenciler yaş ve İngilizce seviyelerine göre sınıflandırılır ve İngilizce Dil Eğitimi alanındaki en iyi ders kitapları kullanılarak konusunda uzman öğretmenler tarafından eğitilirler.

 

Öğrenciye aktarılması hedeflenen dil becerileri ağırlıklı olarak dinleme ve konuşma, okuma ve kelime dağarını geliştirme ve temel dilbilgisi kurallarıdır.Tüm yeni öğrenciye kursa başlamadan önce bir seviye tespit sınavı verilir ve sonucuna göre öğrenci yerleştirilir.  Avrupa standartlarına uygundur.

More